Zakupy przez Internet

Zakupy w sieci to obecnie popularny i chętnie wybierany sposób nabywania produktów. Co powinniśmy wiedzieć, żeby robienie zakupów przez Internet było dla nas jak najbardziej bezpieczne? Przyjrzyjmy się najważniejszym kwestiom.

 

– Sprawdź dane kontaktowe sprzedawcy. Te informacje powinny znajdować się na stronie sklepu, w którym chcemy dokonać zakupu. Brak pełnych danych lub podanie tylko numeru telefonu albo adresu e-mail powinny być sygnałem ostrzegawczym.

– Przeczytaj opinie na temat sprzedawcy. Jeśli komentarze są pozytywne, nie masz się czym przejmować. Jeśli jednak oceny nie są zbyt wysokie, sprawdź, co może być tego powodem i zastanów się, czy rzeczywiście chcesz robić zakupy na tej stronie.

– Korzystaj ze sprawdzonych serwisów ogłoszeniowych i aukcyjnych. Unikaj tych mało znanych, na których nie ma żadnych opinii klientów oraz informacji na temat sprzedawcy.

– Zapoznaj się z regulaminem. Każdy sprzedawca na swojej stronie internetowej powinien umieścić regulamin, w którym znajdują się zasady zawarcia umowy oraz ewentualnego zwrotu towaru.

– Sprawdź, czy strona, na której chcesz zrobić zakupy posiada certyfikat SSL, który zapewnia bezpieczne połączenie. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje prywatne dane nie trafią w niepowołane ręce.

– Zwróć uwagę na wybór metod płatności. Dostępność tylko jednej opcji albo żądanie płatności „z góry” powinny wzbudzić Twoje podejrzenia. Wiarygodne serwisy zazwyczaj oferują różne sposoby płatności.

– Zachowaj korespondencję ze sprzedawcą. W razie jakichkolwiek problemów będziesz miał podstawy, aby upominać się o swoje prawa.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas zakupów przez Internet?

Podróbki

Jeśli mamy do czynienia z popularną witryną, raczej nie musimy się martwić, że towar, który zakupimy, może okazać się podróbką. Takie ryzyko jednak istnieje, kiedy korzystamy z mniej znanych serwisów, które proponują znane marki w dużo niższych cenach. Aby się przed tym ustrzec, należy dokładnie czytać opis produktu, a także zwrócić uwagę na komentarze klientów, ponieważ informacje o podrabianym towarze rozchodzą się w Internecie dosyć szybko.

Zwrot towaru

Towar, który kupiliśmy przez Internet możemy zwrócić w ciągu 10 dni od jego otrzymania, ale tylko jeśli sprzedającym jest osoba prowadząca działalność gospodarczą. W przypadku gdy kupiliśmy towar na aukcji internetowej, a sprzedawcą jest osoba prywatna, nie mamy takiej możliwości. Ponadto nie możemy zwrócić: jedzenia, przedmiotów wykonanych na zamówienie, prasy, plików cyfrowych, a także płyt muzycznych, filmów DVD i BluRay w przypadku, gdy zdjęliśmy z nich folię zabezpieczającą.

 

Reklamacja

W przypadku reklamacji towarów kupionych przez Internet nie musimy posiadać dowodu zakupu, jakim jest paragon lub faktura. Nasz zakup zwykle jest rejestrowany w systemie zamówień sprzedawcy i na tej podstawie możemy zareklamować nasz towar.

Uszkodzona przesyłka

Kiedy robimy zakupy przez Internet, otrzymaną paczkę powinniśmy sprawdzić w obecności kuriera. W przypadku uszkodzenia zamówionego produktu, możemy spisać protokół szkody, który jest podstawą do reklamacji.

Termin realizacji

Czas realizacji zamówienia liczy się od złożenia przez nas zamówienia do nadania paczki przez sprzedawcę, natomiast czas dostarczenia przesyłki pod nasze drzwi zależy już od poczty lub kuriera.

Inne

Podczas robienia zakupów przez Internet powinniśmy także zwrócić uwagę na tzw. drobny druczek, który jest często przez nas pomijany. To w nim mogą zostać zawarte informacje o np. wadach towaru.

Kupując przedmioty w Internecie możemy spotkać się także z praktyką stosowaną przez niektórych sprzedawców polegającą na automatycznym dodawaniu sugerowanych produktów do naszego koszyka lub oferowaniu dodatkowej gwarancji. W tym przypadku powinniśmy zachować czujność i uważnie prześledzić nasze zakupy.