Zagrożenia w Internecie

Każdy komputer podłączony do Internetu codziennie narażony jest na działanie szkodliwych ataków. Aby móc się przed nimi skutecznie chronić, musimy znać swojego przeciwnika. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i co tak naprawdę zagraża naszym komputerom? Przyjrzyjmy się największym niebezpieczeństwom.

 

Wirusy – jest to zazwyczaj złośliwe oprogramowanie, które rozpowszechnia się w dowolny sposób bez wiedzy i zgody użytkownika. Może doprowadzić do kradzieży lub niszczenia danych, a także zupełnie uniemożliwić pracę na komputerze.

Robaki – są podobne do wirusów, jednak rozprzestrzeniają się tylko za pomocą Internetu. Często powielane są przez pocztę elektroniczną.

Trojany – rodzaj oprogramowania, które pojawia się pod pozorem przyjaznej aplikacji którą użytkownik chce mieć. W rzeczywistości może utrudniać pracę programom antywirusowym oraz zwiększa ryzyko zainstalowania programu szpiegującego.

Backdoor – luka w systemie, która pozwala na włamanie się do komputera użytkownika w celu przejęcia danych lub zainstalowania szkodliwego oprogramowania.

Programy szpiegujące – wykorzystywane do zbierania informacji na temat użytkownika bez jego wiedzy.

Phishing – czyli oszustwo internetowe polegające na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia danych, np. do logowania.

Clickjacking – rodzaj internetowego ataku, którego celem jest skłonienie użytkownika do nieświadomego kliknięcia w dany link. Jest to metoda często wykorzystywana w serwisach społecznościowych.

Wabbit – jest to program rezydentalny, który nie powiela się przez sieć. Jego działanie polega np. na powielaniu tego samego pliku do momentu wyczerpania pamięci komputera.

Scumware – w ten sposób określa się oprogramowanie, które dokonuje na komputerze zmian niechcianych przez użytkownika.

Stealware/parasiteware – program komputerowy, który śledzi działania użytkownika w internecie. W momencie dokonywania płatności podmienia numer konta, na które mają wpłynąć pieniądze.

Adware – program wykorzystywany do wyświetlania reklam, często bez zgody użytkownika, utrudniający obsługę komputera.

Hijacker Browser Helper Object – wtyczka do przeglądarki, która może dokonywać różnych zmian bez wiedzy użytkownika.

Rootkit – narzędzie wykorzystywane najczęściej przez hakerów, umożliwiające włamanie do systemu komputerowego. Niekiedy dochodzi do przejęcia całkowitej kontroli nad komputerem.

Keylogger – oprogramowanie, które zapamiętuje klawisze naciskane przez użytkownika. Wykorzystywane jest do przechwytywania haseł, kodów czy innych, ważnych danych.

Dialer – program komputerowy służący do łączenia z internetem za pośrednictwem modemu. Często zdarza się nieświadoma instalacja dialera, np. podczas pobierania plików mp3, powodująca zwiększenie kosztów opłaty za internet.