Baza Wiedzy
Bezpieczne hasło
- 17 maja 2017
- Posted by: Bartek L
- Category: Zasady bezpiecznego hasła
Brak komentarzy

Każdy z nas na co dzień korzysta z różnego rodzaju serwisów, które wymagają utworzenia własnego hasła. Hasło zabezpiecza dostęp do naszego konta i informacji tam zawartych, dlatego nie powinno być ono przypadkowe. Aby chronić się przed włamaniem do naszego konta i wyciekiem informacji, powinniśmy stworzyć takie hasło, które będzie jednocześnie silne i skuteczne.
Stworzenie dobrego hasła, które efektywnie zabezpieczy nasze konto, wcale nie jest takie trudne. Należy pamiętać o kilku zasadach, o których każdy z nas z pewnością kiedyś słyszał. Oto najważniejsze aspekty, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:
- Długość hasła – hasło powinno być odpowiednio długie, tzn. musi składać się z minimum 8 znaków. Im dłuższe, tym lepiej. Specjaliści twierdzą, że idealne hasło to takie, które składa się z 14 znaków, co dodatkowo zwiększa jego siłę.
- Różne znaki w haśle – podczas wymyślania własnego hasła powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby zastosować różnego rodzaju znaki, nie tylko litery, ale także cyfry i symbole. Warto wówczas korzystać z całej klawiatury, a nie tylko z podstawowych klawiszy.
- Nie należy używać wyrazów słownikowych jako haseł. W ten sposób przy pomocy gotowej listy haseł bardzo łatwo złamać zabezpieczenie.
- Nie warto ustawiać hasła, które może być łatwe do odgadnięcia przez inne osoby, np. używać do tego daty urodzenia, peselu czy numeru telefonu.
- Nie można zapisywać haseł w plikach komputerowych albo menadżerach haseł. Ostrożnie również należy podchodzić do zapisywania haseł na papierze.
- Nie należy korzystać z jednego hasła do wszystkich kont. Dobrze jest mieć kilka różnych haseł, których możemy dowolnie używać. Warto także pamiętać, żeby regularnie zmieniać swoje hasła.
- Dobrym pomysłem na hasło jest tak zwane wyrażenie hasłowe, czyli zestawienie kilku losowo wybranych słów. Używając tego sposobu, liczba możliwych kombinacji jest ogromna.